Opublikowano

Angielski i motywacja

Angielski i motywacja

Angielski i Twoja niewłaściwa motywacja

Angielski potrzebny Ci jest w pracy i w życiu. Ale Twoja nauka angielskiego… Szkoda gadać! Ciągle robisz te same błędy. Mówisz stale w ten sam sposób. Pamięć Cię zawodzi. Nie rozwijasz się!

Wiesz dlaczego tak jest? Bo masz niewłaściwą motywację!

Powiem Ci, jak to było z Markiem. Marek się zakochał i bardzo chciał zyskać w Jej oczach. Przysłuchiwał się tematom, które Ją rozśmieszały, zapamiętywał sprawy, przy których poważniała i dowiadywał się jak najwięcej o celebrytach, którymi była zainteresowana.

Pewnego dnia jakimś dziwnym trafem został z Nią sam na sam. Reszta towarzystwa była w ogrodzie. Siedzieli na kanapie. Marek postanowił postawić wszystko na jedną kartę i zacząć temat. Wcześniej dowiedział się o rozwodzie jednego z Jej ulubionych aktorów. Był pewien, że jeszcze o tym nie słyszała! Był przygotowany.

Odchrząknął i… „Wie… wiesz – zająknął się – a ten aktor, no wiesz, to on się rozwodzi”. „Tak, wiem – odrzekła – tylko nie wiedziałam, że ty się interesujesz takimi sprawami”. Zbaraniał! „Aaa…”. To wszystko, co Marek miał do powiedzenia. Wstrzymał oddech i prawie się dusił próbując nie wydać z siebie żadnego dźwięku. Ona po chwili wzruszyła ramionami, wstała i poszła się napić wody. I… tak się to skończyło.

Co ta historyjka ma wspólnego z angielskim i motywacją do nauki?

Bo przecież nie obchodzą Cię problemy sercowe nierozgarniętych młodych ludzi! Powinna Cię jednak zainteresować motywacja Marka!

Marek wcale nie chciał Jej poznać. Nie chciał dać się Jej wygadać i zrozumieć Jej. Nie chciał poświęcić Jej swojej uwagi i czasu. Chciał zrobić na Niej wrażenie, bo sądził, że tak zyska w Jej oczach. A jaka jest Twoja rzeczywista motywacja w odniesieniu do angielskiego?

Dlaczego tak naprawdę uczysz się tego języka?

Po to żeby mówić bogatym językiem, jak inni na konferencjach branżowych lub naukowych? Żeby mieć swobodę wypowiedzi, która wzmocni Twoją renomę jako osoby znającej się na rzeczy? Chcesz, aby Twój angielski dorównywał Twojemu polskiemu, gdy wypowiadasz się w gronie Twoich współpracowników i klientów? No tak, oczywiście, masz przecież „dorosłą” motywację!

Ale tego rodzaju motywacja przyniesie Ci ten sam efekt, który osiągnął Marek! Podczas skutecznej nauki języka angielskiego musisz powstrzymać się od błędu Marka.

Musisz przestać robić rzeczy na pokaz!

Nie możesz starać się mówić swobodnie, jak po polsku. Bo swoboda pojawi się sama bez Twojej kontroli! Nie wolno Ci myśleć o skutku nauczenia się angielskiego w postaci Twojego poprawionego wizerunku! Dlatego że odwraca to Twoją uwagę od najważniejszej rzeczy – od samego angielskiego! Masz skupić się na angielskim, jakby był on bez mała obiektem westchnień Marka z powyższej historyjki.

Co wiesz o angielskim?

Jak może Ci pomóc wyrazić Twoje myśli? W czym się różni od polskiego? Czy wiesz, że angielski inaczej wyraża upływ czasu niż polski? Rozumiesz, że angielski nie ma czasu przyszłego? Czy zdajesz sobie w końcu sprawę z tego, że żeby nauczyć się angielskiego musisz zapomnieć o sobie i skupić się na tym, żeby to angielski był „zadowolony”, a nie Ty?

Co to znaczy „zadowolić” angielski?

Dopóki tego nie zrozumiesz (a każdy człowiek może to zrozumieć tylko po swojemu), będziesz się Twojego angielskiego wstydzić do końca życia. I żadna „dorosła” motywacja Ci nie pomoże!

Tomasz English Wyszkowski